2012-10-29 LIETUVOS MUZIKOS ANTENA

Iš arti ARTerijos. Disputai – apeigos – žaidimai

Indrė Liudvinavičiūtė/ www.lks.lt


Prasidėjęs su lietaus lašais, kasmetinis šiuolaikinės muzikos festivalis „Iš arti" įsibėgėja... Spalio 28-osios pavakarę klausytojus vėl į Kauno valstybinės filharmonijos salę pakvietė Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai Rūta ir Zbignevas Ibelhauptai. Programoje skambėjo lietuvių Broniaus Kutavičiaus - „Roberto angelai ir demonai", „Disputas su nepažįstamuoju", Gintaro Sodeikos „Sutapo", Giedriaus Kuprevičiaus „Dvynukai" audio ir užsienio kompozitorių (George Crumb „Otherwordly resonances", Per Nørgår „Unendlicher Empfang") kūriniai.

 

http://www.lks.lt/uploads/images/blogas/Ibelhauptai.jpg Rūta ir Zbignevas IBELHAUPTAI

Kiekvienas jų - lyg nauja knyga, romanas ar apsakymas (...), žavintis kompozitoriaus idėjomis ir jų atlikimo interpretacija, kuri telkė įsiklausymams į kūrinio visumą (muzikinę dramaturgiją) bei detales (temas ar pasažus, sonorinius sąskambius ar atskirus garsinius taškus). Sudėtingus duetinius disputus, solidžiai rimtus ir atlikimo bei muzikinės kalbos prasmėmis įmantrius muzikinius kontekstus (pvz.: Per Nørgår „Unendlicher Empfang") tik koncerto pabaigoje „išvadavo" Giedriaus Kuprevičiaus premjera „Dvynukai", kurią (kas reta lietuviškų premjerų istorijoje!) teko dar kartą pakartoti.
Po tokios žaismingos koncerto pabaigos ir pakalbinome pianistus
Rūtą ir Zbignevą Ibelhauptus.

Kompozitorius Giedrius Kuprevičius savo naująjį kūrinį „Dvynukai"pdf apibūdina kaip „šmaikštų ir geros nuotaikos". Galbūt jūs savo žodžiais jį pristatytumėte kitaip, iškirtumėte kitas savybes?

Kompozitoriaus apibūdinimas labai tikslus, o mes savo ruožtu stengėmės atskleisti tą dvasią. Giedrius Kuprevičius kaip visada savo kūryboje turi nukreipiančių minčių, kurios yra tarsi nuoroda į kūrinio stilistiką. Kompozitorius tapatina savo kūrinius su dvidešimtojo amžiaus kūrėjais Francisu Poulenku, Darijus Mijo, Žoržu Oriku ir galima sakyti kuria „šampaninę", pakilios nuotaikos muziką. Taip galėčiau apibūtindi šį kūrinį. O žinote, su dvynukais būna įvairiai... Ir stereotipas kartais gali būti klaidingas, nes kuomet juos pradeda rengti vienodais rūbais, jie tiesiog nekenčia vienas kito (juokiasi).